3

Digital inovation

Veľký sprievodca digitálnych trendov na rok 2021

2020-10-16

Autor: Monika Hudová

SK

Vo svete digitalizácie a technológií je neustále potrebné napredovať a riadiť sa najnovšími trendmi. Prinášame vám sprievodcu tých najočakávanejších webových trendov na nasledujúci rok, ktorými zaručene ohúrite svojich návštevníkov.

Blog image

Rýchlosť načítania webu a celej stránky je najdôležitejšia
Jednou z najpodstatnejších vecí, ktorú si návštevníci všimnú ako prvú, je rýchlosť načítania danej webstránky. Rôzne štúdie dokazujú, že viac ako polovica užívateľov webu očakáva otvorenie web stránky do menej ako dvoch sekúnd.

Tmavý režim a layouty v tmavých farbách
Zavedenie tmavého režimu na často navštevovaných weboch sa teší obrovskej popularite, najmä z dôvodu, že tmavé dizajny menej unavujú oči a lepšie sa na ne pozerá. Čo sa však týka estetickej stránky, tmavý dizajn ponúka ultra moderný look vášmu webu a možnosť nechať vyniknúť iba tie najdôležitejšie elementy.

Personalizovaný obsah na základe geolokácie
Už dávno nie je tajomstvom, že rôzne webové stránky pomocou cookies ukladajú naše údaje, medzi ktoré patrí aj napríklad geolokácia. Vďaka tomu vieme napríklad spoľahlivo vyhľadať reštauráciu alebo hotel, ktorý je k nám najbližšie a nie ten, ktorý je napríklad niekde na Novom Zélande. Zaviesť na váš web ho môžete zaviesť napríklad vo forme pop-upu, ktorý vybehne a navrhne návštevníkovi presmerovanie na jazykovú mutáciu stránky, ktorá by mu mohla vyhovovať o čosi viac.

Využívanie “ľudských” chatbotov
Využívanie chatbotov s nami je už nejaký ten čas a sú čím ďalej, tým populárnejšie. To sa samozrejme nezmení ani v roku 2021. Sú čím ďalej tým sofistikovanejšie prepracované a občas máte pocit, že pri nich píšete so skutočnou osobou.

Prostredie ovládané hlasom
Túto funkciu sme doposiaľ mali možnosť spoznať najmä pri využívaní mobilných telefónov. Namiesto ťukania do klávesnice sa na mnohých webových stránkach objavuje ovládanie hlasov, ktoré je medzi užívateľmi veľmi obľúbené. V roku 2021 preto očakávame nárast integrácie hlasového vyhľadávania okrem klasického textového.

Prístupnosť pre užívateľov s postihnutím
Elementy, ktoré dokážu zlepšiť prístupnosť vášho webu sú napríklad vysoko kontrastné farby či pridávanie funkčných alt popisov k obrázkom. Posledná funkcia veľmi pozitívne ovplyvňuje web aj z hľadiska SEO.

Efekt zamrznutého skla
Posledné technologické úpravy umožnili developerom a dizajnérom využívať obľúbený efekt zamrznutého skla. Obľube sa teší najmä preto, že dokonale nahrádza klasický gradient, pretože pôsobí omnoho prirodzenejšie.

Prioritizácia mobilného dizajnu
Čím ďalej tým viac ľudí si prezerá stránky pomocou mobilného zariadenia. Váš web by mal byť nadizajnovaný tak, aby poskytoval bezchybné prehliadanie na mobilnom prehliadači. Od roku 2017 pochádza väčšina návštev primárne z mobilných zariadení, preto by bola veľká škoda to nevyužiť.

Ďalšie články