3

Migrácia na SAP S/4HANA

Migrácia na SAP S/4HANA

2020-11-10

Autor: Monika Hudová

SK

Už nejde o otázku či migrovať, ale skôr ako migrovať na SAP S/4HANA. V tomto blogovom príspevku sa budeme venovať tomu, ako migrovať na nový systém SAP S/4HANA, nezávisle od zdrojového prostredia.

Blog image

Pokiaľ ide o SAP S/4HANA, existuje veľa možností ako sa sem dostať. V závislosti od modelu nasadenia (Cloud (SaaS), HEC (IaaS) alebo On-premise) a úrovne zrelosti (S/4HANA Finance alebo S/4HANA Enterprise Management), vyzerá to počiatočne skôr ako labyrint než ako priamka. Je to tak, pretože môžete mať veľa požiadaviek na prenos a nechcete vypracovať veľa zmien naraz. Môže vás však zmiasť to, že dostanete na výber príliš veľa chodníkov, ktoré budete chcieť vyskúšať. Skôr ako si uvedomíte, že to znamená zmeny vo vašom vlastnom kóde, treba vedieť, že to znamená aj zmenu fungovania vášho systému.

Existujú tri scenáre prechodu na SAP S/4HANA:

1. Nová implementácia
Jedná sa o úplne novú implementáciu a o zákazníkov, ktorí migrujú zo starého systému, ktorý nie je SAP, alebo zo systému SAP ERP a implementujú nový systém, ktorý vyžaduje počiatočné načítanie údajov. V tomto scenári je implementovaný systém SAP S/4HANA a hlavné transakčné údaje sa migrujú zo staršieho systému, takže je potrebné použiť štandardné nástroje a obsah na migráciu údajov.


2. Konverzia systému
Toto je úplná konverzia existujúceho systému SAP Business Suite na SAP S/4HANA. Ide o zákazníkov, ktorí chcú zmeniť svoj súčasný systém SAP ERP na SAP S/4HANA. Tento scenár je technicky založený Software Update Manager (SUP) spolu s Database Migration Option (DMO), v prípade, že zákazník ešte nefunguje na základnej databáze SAP HANA.


3. Transformácia
Ide o konsolidáciu súčasných regionálnych systémov SAP do jedného globálneho systému SAP S/4HANA, alebo rozdelenie z rôznych častí systému. Ide o zákazníkov, ktorí chcú konsolidovať svoje prostredie alebo jednotlivé prvky (napríklad firemný kód) či procesy do jednotného systému SAP S/4HANA.

Ak sa vrátime k labyrintu – scenáre 2. a 3. sú veľmi podobné. Zďaleka to vyzerá jednoducho a skutočne vynikajúco, so všetkými možnosťami, ktoré sú ponúkané. Niekedy to však býva aj náročné, obzvlášť, ak sa nachádzate v starom prostredí.

Určite viete, že SAP S/4HANA je budúcnosť a odpoveď na problémy, ktoré vznikajú v digitálnom prostredí. Preto odporúčame investovať do IT, ak chcete zmenu. Táto zmena sa určite dotkne aj vášho používateľského rozhrania. Zmeňte všetko čo potrebujete, pretože starý ERP systém neposkytol až toľko priestoru na zlepšenie. Okrem toho, táto technológia zjednoduší všetky vaše procesy.

Zdroj a ostatné informácie nájdete na oficiálnom blogu SAP: https://blogs.sap.com/2016/06/21/how-to-migrate-to-sap-s4hana/

Ďalšie články