3

space station

Novinky zo sveta IT | November 2020

2020-11-12

Autor: Monika Hudová

SK

Ako aj minulý mesiac, tak aj tento Vám prinášame zoznam našich najobľúbenejších tech noviniek za posledné obdobie. Ktorá z nich si najviac získa vašu pozornosť?

Blog image

V Číne vypustili do vesmíru prvý 6G satelit
V našich končinách sa ešte len začína riešiť spustenie 5G satelitov, no v Číne sú o niekoľko krokov napred. Táto technológia by mala byť 100x rýchlejšia ako súčasná, začínajúca 5G technológia, a to všetko s menším výstupným výkonom. Satelit taktiež bude monitorovať všetky povodne, požiare a ochranu vody, ohľadom ktorých bude poskytovať detailné snímky a údaje.

iOS 14.2 predstavil 177 nových Emoji
Ako je pri Apple známe, aj tento rok spoločnosť predstavila kopec nových Emoji pre rôzne pohlavia. Nájdete medzi nimi nove gestá, zvieratá, či symboly. Za nás programátorov, by mohol byť teoreticky najpoužívanejší usmiaty emotikon so slzičkou, najmä ak sme požiadaní o to, aby sme robili nadčas.. alebo?

Razer vydáva svoj prvý pracovný notebook
Herná značka Razer ešte v apríli odhalila Razer Stealth 13, ktorý označila za celosvetovo najvýkonnejší herný ultrabook. So svojím najnovším 13-palcovým počinom vystúpila spoločnosť prvýkrát mimo hernej scény.

Nové obmedzenia pre staršie Android zariadenia od roku 2021
Od nasledujúceho roka na postarších Android zariadeniach neotvoríte väčšinu internetových stránok. Bezpečnostný certifikát vyprší na zariadeniach s operačným systémom Android 7.1 Nougat a starším.

Apple uviedol na trh prvé počítače s vlastným čipom
Ich prvý vlastný čip pre počítače a notebooky nesie názov M1. Má 8-jadrový CPU, 8-jadrový GPU a najlepší výkon na trhu. Nájdete ho v nových zariadeniach MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G – luxus za rozumnú cenu
Snáď najočakávanejšou novinkou v novembri (okrem Apple čipov) je tento model značky Xiaomi. Základná verzia má 128GB úložisko a jej cena na Slovensku začína od 549 eur, zatiaľ čo 256GB verzia je drahšia iba o 50 eur. Medzi lákadlá, ktoré ponúka, samozrejme patrí aj 108 Mpx fotoaparát s optickou stabilizáciou, ktorý vyčaruje fotky ako od profesionála.

Ďalšie články