3

6 TOP AI toolov nielen pre SAP konzultantov

2024-02-26

Autor: Mária Vasiľová

Dĺžka čítania: 2:10 min

SK

Vedeli ste, že každých 20 minút vznikne nový AI tool? Rýchlosť tvorby nástrojov je ohromná. Dokonca tu máme pohrebisko AI toolov po epickým názvom AI Graveyard s celkom obsiahlym zoznamom nepodporovaných, mŕtvych nástrojov.

Je všeobecne známe, že AI tooly nám vedia pomôcť s našou každodennou prácou. Ich využitie nájdeme v oblastiach ako software development, dizajn, marketing, projektový manažment a iné. Keďže sa venujem SAPu, rozhodol som sa viac pozrieť na tie, ktoré dokážu pomôcť nielen SAP konzultantom, ale aj iným profesionálom v IT oblasti v ich dennej práci. Tu je výber mojich/našich TOP 6 toolov, ktoré vám vedia uľahčiť život.

Osobný asistent: ChatGPT

ChatGPT je dnes považovaný za základný nástroj každého profesionála bez ohľadu na jeho zameranie. Jeho využívanie nám výrazne zjednodušuje každodenný život, a to platí aj pre SAP konzultantov. V SAP komunite je ChatGPT užitočný pri identifikácii názvov transakcií, tabuliek a programov. V prípade problémov dokáže navrhnúť všeobecné riešenie, ktoré vás môže nasmerovať správnym smerom. Okrem toho dokáže zosumarizovať novinky a trendy vo vývoji nových SAP riešení. Jeho schopnosť spájať informácie z rôznych zdrojov z neho robí vynikajúceho spoločníka pri vzdelávaní.

Medzi moje najviac využívané prompty napríklad patrí: 

  • Ktoré transakcie viem použiť na…
  • Vytvor WBS plán úloh pre vývoj novej transakcie…
  • Aké otázky sa pýtať počas Discovery fázy projektu pre implementáciu SAPu?
  • Priprav template na analýzu rizík v rámci softwérového projektu…
  • Priprav mi projektový plán na implementáciu SAPu v dĺžke 6 mesiacov. Projekt zahŕňa oddelenia nákupu, predaja, logistiky, skladov. Úlohy rozdeľ do 2 levelov.
  • Aké sú top tri novinky zo sveta SAPu za posledný týždeň?

AI Textový asistent: Quillbot a Grammarly

Medzi moje obľúbené patria  quillbot logo  alebo  grammarly logo, ktoré je možné používať buď ako desktopovú aplikáciu alebo cez webovú stránku. Medzi hlavné funkcie patrí prepis textu do rôznych štýlov. I keď za niektoré je potrebné si zaplatiť, v štandardnej verzii poskytujú dostatočné možnosti na transformáciu textu. Ďalšie funkcie zahŕňajú opravu chýb, hodnotenie tonality textu a ďalšie. Momentálne sú tieto nástroje dostupné len v angličtine, ale podpora ďalších jazykov by nemala trvať dlho.

Meeting minutes asistent: Transkriptor

Poznáte to, hodinový meeting, kde diskutuje päť ľudí o desiatich témach. Písať meeting minutes v takomto prípade môže byť výzva. Avšak AI nástroj ako  transkriptor logo  automatizuje proces prepisu záznamov stretnutí do textového formátu. Využitím pokročilej technológie rozpoznávania reči sú schopné presne prepisovať hovorený obsah. Vďaka tomu vedia generovať meeting minutes zo stretnutí v reálnom čase a tak zefektívňujú proces dokumentácie a umožňuje tímom sústrediť sa na aktívnu účasť a spoluprácu počas stretnutí. Osobne využívam Transkriptor hlavne na prepis zvukovej stopy z videa do rôznych jazykov. Využil som ho už pri slovenčine, angličtine ale aj francúzštine.
Funkcia prepisu meeting minutes je kompatibilná s Google Meet, Zoom a Teams. Stačí skopírovať link meetingu do transkriptora a následne sa pripojí externý používateľ. Po skončení sa v toole objaví celý prepis konverzácie, rozdelený po osobách. Samozrejme ani AI tool nie je dokonalý a tak môže dôjsť k malým preklepom, ktoré sa dajú priamo opraviť.

Tvorba prezentácií: Pitch

Predstavte si, že by ste mohli vytvoriť prezentáciu rýchlejšie, efektívnejšie a v profesionálnej kvalite. Vytváranie prezentácií môže byť celkom veda, ale ak máte vo vrecku AI pomocníka ako napríklad  Pitch logo , tak to môže byť celkom hračka. Pitch je cloudová platforma, poháňaná generative AI, určená na vytváranie profesionálnych prezentácií s dôrazom na dizajn. Na základe jednoduchého popisu dokáže vytvoriť kvalitný prezentačný návrh, ktorý stačí už len doladiť – doplniť názvy, texty či médiá. Okrem vytvorenia návrhu na základe bohatej ponuky zabudovaných návrhov patria medzi kľúčové funkcie aj automatická tvorba grafov či generovanie AI obrázkov.
Pitch neponúka až tak detailné možnosti úprav ako powerpoint, a to ho robí jednoduchým a dostupným pre každého. Samozrejmosťou je možnosť spolupracovať v reálnom čase s ostatným členmi tímu, takže vytváranie spoločných prezentácií je omnoho rýchlejšie. Pitch pricháza s free verziou, kde si viete vytvoriť prezentáciu s watermarkom. Ponúka aj pro verziu začínajúcu na 20€.

Mind Mapping a vizualizácia: Mural

V neustále sa vyvíjajúcom, modernom pracovnom prostredí je spolupráca základným kameňom úspechu. Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, sú tímy rozptýlené po rôznych geografických oblastiach, pracujú asynchrónne a čelia výzve zosúladiť rôzne úlohy so spoločnými cieľmi. Práve tu vstupujú do hry mapovacie a vizualizačné nástroje poháňané umelou inteligenciou, ako je  mural logo , aby preklenuli medzeru a ponúkli tímom dynamickú platformu na spoločné nápady, spoluprácu a inovácie. Ak patríte k ľudom, ktorí si veci radi vizualizujú, alebo pracujete v tíme, ktorý veľa tvorí, tak vo vašej výbave by nemal chýbať takýto AI tool. Mural je digitálny pracovný priestor, ktorý umožňuje tímom vizuálne spolupracovať v reálnom čase. Poskytuje virtuálne plátno, kde môžu používatelia mapovať nápady, organizovať myšlienky a vytvárať vizuálne reprezentácie konceptov pomocou rôznych šablón, poznámok, obrázkov a kresieb. Vďaka svojmu intuitívnemu rozhraniu a rozmanitej škále funkcií Mural uľahčuje brainstorming, workshopy o dizajnovom myslení, plánovanie projektov a oveľa viac.

Záver

Na základe vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, že AI nástroje naozaj zefektívňujú prácu. Dnes to už nie je len o pár odvetviach. AI preniklo do všetkých sfér života od IT cez medicínu až po tvorbu videí.

Je dôležité zdôrazniť, že v centre každého AI toolu je používateľ. Vaše zadanie a vstupy sú základom. Vy ste tí, ktorí máte celkovú kontrolu nad tým, aké výsledky vám AI ponúkne a čo si nakoniec vyberiete.

Erik Slatina

Autorom článku je SAP konzultant v Cassovia Code. Erik má na starosti implemetácie SAP-u, zákazníkov sprevádza procesom digitalizácie a automatizácie, pričom sa sústredí na zlepšovanie podnikových procesov.

Ďalšie články