3

SAP prichádza so stratégiou Composable – čo prináša nový cenový model ecommerce zákazníkom?

2023-06-14

Autor: Štefan Nitkulinec

Dĺžka čítania: 3:58 min

SK

V marci tohto roku predstavila spoločnosť SAP novú cenovú stratégiu pre produkt SAP Commerce Cloud. Táto high-endová ecommerce platforma by sa tak mala stať flexibilnejšia a v istých prípadoch aj cenovo dostupnejšia. Zákazník má k dispozícii dva cenové balíky – Composable a Premier.

Edícia Premier si zachovala všetky funkcionality aktuálne dostupné v rámci pôvodnej SAP Commerce licencie, vrátane stredne veľkého prostredia pre vývoj a prostredia pre produkciu. 

Edícia Composable je cenovo omnoho flexibilnejšia, no na rozdiel od edície Premier neobsahuje všetky funkcionality a jej súčasťou sú dve prostredia: jedno menšie pre vývoj a jedno pre produkciu.   

Zákazník má teda možnosť vyskladať si ecommerce balíček podľa svojej potreby a to tak, že k základnej edícii Composable pridá nasledujúce moduly: 

Add-on Manažment informácií o produktoch

Funkcia PCM – Product Catalog Management umožňuje efektívnu správu produktových katalógov v eshope, importovanie nových produktov do katalógu alebo presun produktov medzi katalógmi. V prípade, že svoje produkty nepredávate len cez ecommerce platformu, ale napríklad tiež v kamennej predajni, cez sociálne siete alebo print, budete potrebovať rozšírenie funkcie PCM o PIM – Product Information management. Tento add-on ide nad rámec pôvodného PCM a umožňuje spravovať informácie o produktoch naprieč predajnými kanálmi, pričom dokáže efektívne pracovať s komplexnými dátami z rôznych zdrojov.

Storefront composer

Tento voliteľný modul zahŕňa storefront (vo frameworku Angular), v minulosti známy pod značkou Spartacus, ktorý prešiel nedávnym rebrandingom na SAP Commerce Cloud, Composable Storefront. V prípade, že si zákazník nechce zakúpiť tento modul, stále má možnosť využiť staršiu verziu Spartacus (4), pre ktorú však už SAP neposkytuje podporu. Verzie Spartacus (5) a vyššie sú dostupné pre používateľov s S-účtom na privátnom npm repozitári. 

K dispozícii sú však aj iné riešenia, ako napríklad Vue Storefront od developerov zo spoločnosti Divante. Práve tá významne prispela k implementácii projektu Spartacus. Súčasťou modulu je Smart Edit, nástroj, ktorý slúži na manažment obsahu. Ako CMS sa však ponúkajú aj produkty od Contentful alebo Bloomreach, ktoré je možné integrovať s Composable Commerce prostredníctvom API.

Order Management Add-on

Nástroj uľahčuje správu celého objednávacieho procesu zákazníka. Umožňuje používateľom zadávanie objednávok, platby, detekovanie podvodných objednávok, prepojenie so skladovým systémom, notifikácie pre zákazníkov, sledovanie doručenia a vybavenie reklamácií či vrátenia tovaru. 

Okrem spomínaného add-onu nájdeme v portfóliu SAPu samostatný produkt SAP Order Management Foundation. Kým SAP Commerce OMS je štandardný modul a je súčasťou základného Composable Commerce, SAP Order Manager funguje ako SaaS, sám obsahuje viacero modulov a umožňuje centrálne spravovať objednávky naprieč rôznymi predajnými kanálmi.  

Add-on Vyhľadávanie

Sorl je súčasťou SAP Commerce, ktorý je určený na vyhľadávanie a do veľkej miery je možné ho prispôsobiť potrebám používateľa. V niektorých prípadoch je výhodnejšie nahradiť ho špecializovanejšími produktami ako Bloomreach Discovery alebo Algollia. Tie ponúkajú okrem jednoduchšieho používateľského rozhrania aj prehľadnejšiu konfiguráciu indexovania a pravidel pre ovplyvňovanie výsledkov vyhľadávania. Okrem toho Sorl môže byť použitý na vyhľadávanie nielen na frontende, ale aj v backoffice. 

Špeciálne moduly

Add-on Škálovateľnosť

Je určený pre zákazníkov, ktorí narazili na limitované zdroje aktuálneho cloudového prostredia SAPu. Predpokladáme, že SAP bude v budúcnosti upozorňovať dotknutých zákazníkov na nevyhnutnosť optimalizovať svoje systémy alebo si zakúpiť spomínaný add-on. Zatiaľ nemáme informácie o konkrétnych limitoch ani o tom, ako bude tento add-on spoplatenný. 

Rozhodnutie vytvoriť takýto samostatný modul bolo logickým krokom, vzhľadom na fakt, že s rastom firmy a v kombinácii so zastaralým, nie až tak výkonným kódom sa zvyšuje aj potreba dodatočných zdrojov, za ktoré musí SAP platiť cloudovej službe Azure. Vyhodnotiť stav aktuálnej implementácie SAP Commerce Cloud dokážu dotknutí zákazníci len pomocou technického auditu. Na ten je treba myslieť v predstihu, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam. Po dôslednej optimalizácii kódu sa totiž môže stať, že spomínaný add-on nebudete vôbec potrebovať. 

Myslíte si, že vaše ecommerce riešenie na platforme SAP Commerce nie je dostatočne výkonné a jeho správa sa zbytočne predražuje?

Možnosť dodatočného loggingu

Zakúpením dodatočného loggingu získa zákazník úložisko s kapaciou až 5 TB v porovnaní s 500 GB, ktoré ponúka edícia Composable. Vďaka tomu je možné spracovať 15 000 logov za sekundu, čo znamená výrazné navýšenie v porovnaní s 3 000 logmi za sekundu pri edícii Composable.

Extra prostredie

V prípade potreby existuje pre každú edíciu možnosť dokúpiť si cloudové prostredie.

Composable alebo Premier, čo si vybrať?

Ak plánujete využiť minimálne dva moduly, je pre vás výhodnejšia edícia Premier, ktorá v sebe obsahuje všetky štandardné moduly a jedno dodatočné prostredie. 

Ak idete na čo najnižšie náklady a platené moduly radšej nahradíte inými produktami, ideálnou voľbou je pre vás edícia Composable. Dodatočné prostredie odporúčame zakúpiť až v pokročilejšej fáze vývoja, kedy okrem vývojového prostredia budete potrebovať aj stage prostredie pre kľúčových používateľov. 

Keďže zatiaľ SAP nepristúpil k technickému oddeleniu modulov, budú aj naďalej dostupné v zdrojových kódoch vášho projektu. No bez zakúpenia edície Premier alebo individuálnych modulov nie je zmožné tieto add-ony využívať v produkcii.  

Cena edície Composable s maximálne dvoma zakúpenými modulmi by mala byť stále nižšia ako edícia Premier. Ceny však stále nie sú oficiálne zverejnené a ich výška sa môže u jednotlivých poskytovateľov SAP licencií mierne odlišovať.

Aké zloženie ecommerce riešenia v SAPe odporúčame?

Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Out-of-the-box funkcionality, ktoré sú súčasťou edície Premier, vám môžu ušetriť čas strávený na vývoji, zároveň sú dizajnované priamo pre SAP Commerce Cloud. 

Ak však chcete vyššiu flexibilitu a pre funkcie ako vyhľadávanie alebo storefront radšej siahnete po lacnejších alternatívach, je pre vás vhodná edícia Composable. 

Rozhodnutie nakoniec ovplyvní najmä to, aké sú vaše očakávania a koľko ste ochotní do ecommerce riešenia investovať. 

Ďalšie články