3

5 najlepších programovacích jazykov pre začiatkočníkov

2021-07-22

Autor: Michaela Henkelová

SK

Chceli by ste sa začať venovať programovaniu, ale neviete kde začať? Sú technológie oblasťou, ktorá vás zaujíma? V tomto krátkom článku vám prinášame prehľad piatich najpoužívanejších programovacích jazykov na celosvetovom trhu. Nájdete tu okrem JavaScriptu a PHP aj ďalšie programovacie jazyky, ktoré by vás mohli zaujať.

Prinášame vám 5 najlepších programovacích jazykov, ktoré budú pre vás veľkým prínosom.

1. JavaScript

Svet v 21. storočí expanduje digitálne, a takmer každý aspekt nášho života sa stáva digitálnym. Práve vďaka tomu sa stala znalosť programovacích jazykov kľúčovou pre každého programátora.

Ak ešte len začínate s programovaním, tak vám odporúčame naučiť sa nový programovací jazyk, prípadne framework. Pri učení programovania upriamte pozornosť okrem teórie aj na prax.

Ponúkame vám 5 najlepších programovacích jazykov, ktoré budú pre vás veľkým prínosom.

JavaScript je najpoužívanejší programovací jazyk na svete. Na JavaScripte sú postavené aj známe platformy akými su Facebook, Google alebo Youtube. JavaScript je známy aj svojimi rôznymi frameworkami, napríklad ReactJS. Pomocou JavaScriptu je možné okrem programovania vytvárať aj hry v plnom rozsahu. JS je využívaný hlavne na Frontend a backend web development, mobilné aplikácie a vývoj hier.

2. Python

Najčastejšie sa Python využíva pri vývoji na strane servera, pri vývoji webových a mobilných aplikácií alebo pri tvorbe softvéru na strojové učenie. Disponuje rozsiahlou zbierkou knižníc, nástrojov a frameworkov, vďaka ktorým je nevyhnutným v oblasti dátovej vedy a strojového učenia.

3. GO

GO je skrátená forma Golang a bol vyvinutý giantom Google v roku 2007 ako alternatíva jazykov akými sú Java, C alebo C++. Kubernetes, Docker, Blockchain patria medzi projekty, ktoré ho používajú ako podporu viacerých vláken a súčasneho priebehu procesov bez námahy. GO je typický svojou jednoduchosťou, dynamikou a stúpajúcou popularitou. Je vynikajúci na písanie sieťových aplikácii, pri tvorbe grafiky, pri strojovom učení, pri mobilných aplikáciách, pri programovaní sietí a systémov.

4. Java

Java patrí medzi jeden z najstarších objektovo orientovaných programovacích jazykov. V júli 2021 si držal druhé miesto v rebríčku popularity TIOBE. Ako programovací jazyk je využívaný vo webových aplikáciách pre Android, v bankovom a finančnom softvéri, desktopoch a ďalej. Použitím Javy získavate škálovateľnosť, možnosť robustného prideľovania pamäte, množstvo knižníc, rozhraní API a vysoké zabezpečenie. Je možné použiť ju aj v rámci spracovávania veľkého množstva dát a môže bežať na akomkoľvek operačnom systéme. Tým si Java zabezpečuje stabilitu v relevantnosť a bude naďalej veľmi žiadaná kvôli množstvu efektívnych funkcií.

5. PHP

Yahoo, Wikipedia a Facebook patria medzi technologických gigantov, ktorý si cenia využitie PHP z niekoľkých dôvodov. Jeho syntax je veľmi zrozumiteľná a ľahko sa učí. Viac ako 80% webových stránok ho využíva na svojom backende. PHP ponúka výkonné frameworky, ako napríklad Symfony, ktoré uľahčujú prácu s PHP. Je veľmi kompatibilný s takmer všetkými dostupnými databázami a ponúka veľa automatizovaných nástrojov, ktoré je možné nasadiť a testovať prostredníctvom nich.

Veríme, že Vás zaujme niektorí zo spomínaných programovacích jazykov a rozhodnete sa práve pre neho.

Radi vám poskytneme odpovede, v prípade vašich otázok.

Ďalšie články