Ak vlastníte e-shop, pravdepodobne dnes stojíte pred výzvou – ako rásť a udržať si konkurencieschopnosť. Niektoré z najdôležitejších otázok, ktoré si skôr či neskôr položíte, sú, či má vaša aktuálna e-commerce platforma dostatok funkcií, umožňuje integráciu s inými systémami alebo je pripravená na bezproblémové spracovanie veľkého objemu transakcií. Ak ste pri niektorej z odpovedí zaváhali, mali by ste sa začať obzerať po novom riešení. V nasledujúcom článku sa dočítate, aké možnosti ponúka open-source platforma Magento 2.
Custom alebo open-source
V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či ísť do riešenia vyvinutého software housom (vendor lock-in), alebo využiť niektorú z hotových e-shopových platforiem. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Snáď najpodstatnejší rozdiel je v miere závislosti od dodávateľa riešenia. Tu jednoznačne vyhrávajú hotové riešenia, či už krabicové (Shoptet, Shopify), alebo open-source (Magento 2, Prestashop).
Ak hľadáte flexibilitu, škálovateľnosť a nechcete väčšinu svojho rozpočtu na e-shop utratiť na licenčných poplatkoch, odporúčame sa bližšie pozrieť práve na Magento 2. Táto open-source platforma sa v posledných rokoch stala voľbou číslo jeden pre stredné a väčšie e-shopy, ale aj značky, ktoré čaká expanzia.
Niekoľko zaujímavých čísel
- Magento patrí do svetového rebríčka 10 TOP e-commerce riešení.
- Podniky, ktoré používajú Magento, rastú v priemere trikrát rýchlejšie.
- Magento sa teší popularite zo strany developerov, denne eviduje viac ako 5000 stiahnutí.
- Magento každoročne spracuje transakcie v hodnote 155 miliárd dolárov.
- Viac ako 80 % základného kódu Magento 2 je napísaných v jazyku PHP, pričom podporuje jeho najnovšie verzie.
Magento Community vs Adobe Commerce
S vývojom e-commerce platformy Magento začala skupina open-source nadšencov ešte v roku 2007. Neskôr ju pod svoje krídla získala spoločnosť Adobe. Pre zákazníkov je Magento dostupné v dvoch verziách:
- Magento Community – voľne dostupná open-source verzia bez licenčných poplatkov, avšak môže vyžadovať dodatočné náklady na hosting, vývoj a údržbu. Základný kód si viete stiahnuť zdarma. Pôvodné funkcie tak môžete za pomoci developerov vylepšiť o vlastné moduly alebo hotové rozšírenia z Magento Marketplace.
- Adobe Commerce (pôvodne Magento Enterprise) – platené riešenie s ročnými licenčnými poplatkami, ktoré sa odvíjajú od hrubého obratu firmy. V tomto balíku je ponuka funkcií oveľa rozsiahlejšia. Adobe Commerce je správnou voľbou pre B2B spoločnosti a e-shopy s rozsiahlym katalógom produktov, širokým globálnym dosahom a plánmi na ďalšie rozširovanie. Táto verzia je dostupná aj v cloude.
Kedy sa oplatí začať s Magento Community (free verzia)?
- Ak hľadáte cenovo efektívne riešenie na vytvorenie a správu svojho e-shopu bez potreby rozsiahlych investícií do licencií a už dnes premýšľate nad budúcou expanziou.
- Ak chcete mať slobodu pri vývoji e-shopu a jeho dizajnu, a ste ochotní investovať do vývoja vlastných funkcií alebo integrácií tretích strán.
- Ak vstupujete na nový trh s obmedzeným rozpočtom a chcete kvalitný škálovateľný e-shop bez vstupných alebo licenčných poplatkov.
- Ak chcete experimentovať s najnovšími e-commerce technológiami, otestovať nové funkcie, integrácie a obchodné stratégie, a rýchlo sa prispôsobiť meniacemu sa trhu a zákazníckym preferenciám.
- Dokážete riešiť vývoj alebo údržbu platformy s vlastným vývojovým tímom alebo s pomocou externého vývojára či agentúry.
Prečo si vybrať Magento 2
Každá nová verzia Magenta priniesla so sebou vylepšenia a rozšírenie funkcií. Azda najpodstatnejší upgrade prišiel s Magentom 2.0, keď došlo k výraznému zlepšeniu výkonu, bezpečnosti a užívateľskej prívetivosti. Aktuálne našim klientom implementujeme verziu Magento 2.4, ktorá okrem iného podporuje najnovšie PHP a ponúka viaceré pokročilé funkcie aj pre B2B.
Dôvodov, prečo si vybrať pre svoj eshop práve Magento 2, je viacero. Vybrali sme pre vás tie, ktoré sú z našej skúsenosti najkľúčovejšie.
- Open Source
Ak sa niekoho spýtate, prečo práve Magento, veľmi častou odpoveďou bude: lebo open-source. Možnosti prispôsobiť e-shop svojej predstave sú v prípade krabicových riešení značne obmedzené. V prípade Magenta môžete upravovať kód, prispôsobovať šablóny, otáčať a ohýbať jednotlivé funkcie presne tak, ako potrebujete. - Škálovateľnosť
Škálovateľnosť Magenta je jednou z najsilnejších stránok tejto platformy. Dokáže zvládnuť viac ako 500 000 produktov na jednom serveri a vykonať tisíce transakcií za hodinu. Svoje podnikanie tak môžete plynulo rozširovať. Ak aj začnete na bezplatnej verzii, máte možnosť jednoducho prejsť na Commerce, či dokonca Commerce Cloud. - Bezkonkurenčný výkon
Bez ohľadu na to, aký veľký je váš obchod, Magento je lídrom, pokiaľ ide o výkon. Magento ponúka výkonné webové stránky s minimálnymi serverovými zdrojmi, čo je jedna z jeho kľúčových vlastností. - Multistore
Produkty, faktúry a informácie o zákazníkoch vo viacerých e-shopoch môžete spravovať z jedného administračného rozhrania. Výhody multistore sú z dlhodobého hľadiska predovšetkým v úspore času a financií. - Podpora pre mobilné zariadenia
Verzie Magento Community a Adobe Commerce sú podporované aj na mobilných zariadeniach. Platforma umožňuje vytvoriť obchod, ktorý ponúka výnimočný používateľský zážitok na mobilných zariadeniach aj na počítačoch. Máte možnosť nadizajnovať si vlastnú jedinečnú responzívnu tému, alebo si vybrať jednu z pripravených tém. Okrem toho Magento PWA Studio umožňuje vytvoriť spoľahlivú, rýchlu a pútavú mobilnú aplikáciu ako doplnok k vášmu e-shopu. - Vstavané SEO funkcie
Pokiaľ ide o optimalizáciu pre vyhľadávače, okrem osvedčených postupov a vysokého výkonu ponúka platforma Magento viacero vstavaných funkcií, ktoré vás dostanú vyššie vo výsledkoch vyhľadávania na Googli alebo v Bingu:- Metadáta pre homepage, produktové stránky
- Kanonické tagy a URL adresy, aby sa predišlo duplicitnému obsahu
- Presmerovania vhodné pre SEO
- Robots.txt a XML sitemaps
- Komunita a podpora
K open-source nepochybne patrí aj aktívna developerská komunita. Platforma Magento je pre vývojárov atraktívna, čo znamená, že sa v prípade problémov viete obrátiť na komunitu Magento so žiadosťou o podporu a pomoc. V špecializovaných fórach dokáže zbehlý programátor nájsť odpovede na takmer všetky svoje otázky.
Záver
Aby sme boli féroví, aj Magento má isté nevýhody. Tie by sa ale dali zúžiť do kategórie: technické výzvy. Ak sami nekódujete, mali by ste počítať s režijnými nákladmi a dlhším časovým harmonogramom projektu. To všetko však dokážete vyriešiť spoluprácou so spoľahlivým partnerom.
Pri správnej implementácii a využití všetkých dostupných nástrojov môže Magento 2 byť pre váš e-shop skutočný game-changer. Najmä, ak je vaším cieľom rásť a rozširovať sa na nové trhy. Nechajte sa inšpirovať značkami ako GymBeam, Decathlon, Eobuv.sk a iné.
Váhate, alebo máte ďalšie otázky?
Dohodnite si s nami nezáväzný workshop, na ktorom sa ich pokúsime zodpovedať!
Pavol Pavuk
Autor článku je projektový manažér s nadšením pre agile. Pali má na starosti projekty a pre-sales aktivity prevažne v oblasti e-commerce a CX. Pri riadení projektov dbá o obojsmernú komunikáciu, obojstrannú spokojnosť a kvalitu dodávaných výstupov.