3

Na Mesiac a späť: zbierali sme inšpiráciu na Výťah Conf. 2022

2022-10-06

Autor: Mária Vasiľová

Dĺžka čítania: 1:26 min

SK

V septembri sme mali možnosť zúčastniť sa Výťah Space Industry Conference, ktorá nám odhalila, kam sa uberá vesmírny biznis v strednej a východnej Európe. Veľké mená kozmického priemyslu sa stretli v Bratislave a my sme boli pri tom.

Keď sa povie vesmírny biznis, pravdepodobne prvé, čo vám napadne, sú lety do vesmíru. 30. mája 2021 úspešne odštartoval prvý komerčný let vesmírnej lode Crew Dragon americkej spoločnosti SpaceX. Od tej doby sa vesmír stáva pre súkromné spoločnosti stále dostupnejším. V skutočnosti však toto odvetvie zahŕňa omnoho širšie spektrum oblastí ako rakety či satelity. 

Štefan Nitkulinec a Ján Berežný na Výťah Conf.

Satelitné dáta už dnes zlepšujú život na Zemi v mnohých oblastiach. Dokážu pomôcť napríklad aj v boji so zmenou klímy – kontrola odlesňovania, detekcia požiarov a iných hrozieb. Materiály vyvinuté na použitie vo vesmíre sa stávajú dostupnými aj pre ľudí na Zemi. Mobilné telefóny podporované satelitnými signálmi z vesmíru umožňujú globálnu komunikáciu a navigáciu. Práve na Výťah Conf. sme si uvedomili, kam až siaha potenciál vesmírneho priemyslu. 

Čo sme si nenechali ujsť? 

Podujatie pritiahlo do Bratislavy viac ako tucet svetových rečníkov z oblasti vesmírneho biznisu. Vypočuli sme si viacero úspešných príbehov, ktoré by sa v budúcnosti mohli písať aj v našom regióne. Nášho tech leada Števa najviac zaujalo vystúpenie Shimona Sarida, generálneho riaditeľa izraelskej neziskovej organizácie SpaceIL. Tá stojí za vývojom vesmírneho programu Beresheet a Beresheet 2. „Rozpočet na celú misiu, čo bolo 100 mil. USD, bol tvorený prevažne z príspevkov od filantropov. Tento projekt ukazuje, že aj malá krajina ako Izrael dokáže dosiahnuť veľký cieľ – dostať sondu na mesiac. Bolo to pre mňa veľmi inšpiratívne,“ hovorí Števo. 

Štefan Nitkulinec na Výťah Conf

Vesmírny priemysel na Slovensku 

Spojenie biznisu s vesmírom môže znieť ako science-fiction, no aj podujatie Výťah Conf. je dôkazom, že vesmírny biznis na Slovensku je na vzostupe. V budúcnosti by mohol firmám priniesť nové príležitosti, ako sa zapojiť do dodávateľských reťazcov špičkových technologických spoločností a posunúť inovačnú výkonnosť a technologické know-how Slovenska na vyšší level. Viac o vesmírnom priemysle u nás sa dočítate na webe Slovenskej vesmírnej kancelárie.  

Ďalšie články