3

Figma_novinky-2022-maj-cover

SÚHRN NAJLEPŠÍCH FIGMA NOVINIEK Z CONFIGU 2022

May 26, 2022

Na medzinárodnej dizajnovej konferencii Config 2022, ktorá sa konala v máji, boli pre dizajnérsky nástroj Figma predstavené viaceré zaujímavé vychytávky a rozšírenia. Tie ti nielenže ponúkajú oveľa viac možností pri vytváraní dizajnu, ale ovplyvnia a zefektívnia ti pracovný postup. V tomto blogu ti predstavíme výber tých najlepších, ktoré sa osvedčili našim dizajnérom.

Konečne sme sa dočkali a už aj vo Figme si môžeme zvoliť okrem svetlého aj tmavý režim. V prípade, že si Dark Mode lover, tak táto novinka je ideálna práve pre teba.

Figma implementovala variabilnosť fontov, vďaka ktorým nebudeš limitovaný modifikáciami Light, Bold, Regular, atď. Vďaka tejto funkcionalite sa dokážeš vyhrať s hrúbkou fontov a prispôsobiť si ju.

Doteraz sme boli my dizajnéri zvyknutí na túto funkciu pri práci s CSS. Teraz ju nájdeš už aj vo Figme. Pri dizajnovaní máš viacero možností ohraničenia elementov. Donedávna nebolo možné nastaviť jednotlivé strany. Teraz si ich môžeš prispôsobiť podľa vlastných preferencií. Buď po celom obvode alebo zvoliť len jednu z častí – zhora, zdola, zľava alebo zprava.

Pri implementácii animácií môžeš využiť vlastné alebo nové, preddefinované animácie, ktoré si môžeš doladiť podľa seba. Na Configu 2022 bola predstavená novinka, konkrétne úprava kriviek priebehu animácie, ktorú môžeš dosiahnuť bez použitia pluginov.

Prepracovaná bola aj funkcia auto layout. Vďaka nej sme získali omnoho väčšiu kontrolu pri využívaní mínusových hodnôt. Okrem toho nám funkcia umožňuje pridať bodky pri nedokončenej výpovedi napríklad v sekcii Blog.

Túto funkciu ocenia najmä dizajnéri pracujúci s väčším dizajnérskym systémom. Napríklad použitie komponentov v tlačítku ti poskytuje viacero možností. Veľmi jednoducho môžeš zmeniť text a ikonku, ktorú vieš podľa potreby zapnúť alebo vypnúť.

Chcel si zdieľať svoje dizajny s ostatnými, ale musel si každému vysvetľovať, aby si klikol na tvoju fotku a začal ťa sledovať? Tak už nemusíš. Stačí ak na svojej fotke klikneš na tlačidlo “Spotlight me”. Tým ho automaticky presmeruješ na svoje aktivity. Teda samozrejme len v prípade, že neklikne na tlačidlo ignorovať. (:D)

Odteraz môžeš pri verejnom zdieľaní odkazov dokument zabezpečiť aj heslom. To znamená, že projekt je stále verejný, ale majú k nemu prístup len vlastníci hesla. Avšak táto funkcia nieje dostupná v bezplatnej verzii.

S postupom času sa ti určite nazbieralo veľa dizajnových nápadov. Odteraz si môžeš všetky svoje návrhy zprehľadniť, a to tak, že si obľúbené projekty označíš hviezdičkou a nájdeš ich v sekci “Favourite files”.

Všetky novinky si môžeš pozrieť na oficiálnom webe
www.figma.com/whats-new/

Zdroj: Figma.com

Ďalšie články