3

Prečo je dôležité testovanie?

Prečo je testovanie dôležité?

2021-04-29

Autor: Monika Hudová

SK

Niekedy sa stane, že developer v kóde urobí chybu a nevšimne si ju. Niekedy si ju všimne, povie si, že ju opraví neskôr a zabudne na ňu. Potom nastane čas odovzdávania projektu a zrazu sa web nezobrazuje správne či hlási chybu. Kto si však v takej chvíli spomenie, čo vlastne spravil zle?

Blog image

V tom momente nastáva ideálny čas na testovanie. Prečo je vlastne také dôležité?

Vďaka nemu sa vám nestane, že klientovi ukážete nefunkčný web

Nie je nič horšie ako keď všetko dokonale funguje lokálne, no nefunguje v live verzii. Ak do vašich služieb klient investoval peniaze, to, že to správne funguje na vašom počítači je zvyčajne posledné čo ho zaujíma. Chce totiž, aby to správne fungovalo na počítačoch jeho klientov.

Chyby webu si jednoducho overíte pomocou podrobného testovania  – či už svojpomocne, alebo profi testermi so skúsenosťami. Funkcionalita webu by mala byť bezproblémová, nakoľko užívatelia nebudú poznať žiadne tipy a triky, ako dané veci “naštartovať”.

Aj keď môže testovanie zabrať viac času, určite to stojí za to – vyhnete sa mnohým komplikáciám a pri odovzdávaní projektu si zanecháte aj dobrú povesť, pretože ho odovzdáte vo vysokej kvalite.

Nestratíte veľa času

Nejaký čas áno, no podstatne menej. Snažte sa preto testovať čo najefektívnejšie. Aj keď sa spočiatku zdá, že testovanie zaberá príliš veľa času, je jednoduchšie spozorovať bug včas, ak pracujete na špecifickej časti kódu ako po ukončení projektu. To by bolo značne časovo náročnejšie, že?

Snažte sa, aby aj tie najmenšie maličkosti fungovali vo viacerých scenároch – nikdy neviete, ako návštevníci stránky dokážu prekvapiť. Šetrí to váš čas tak, že sa nebudete musieť zaoberať sťažnosťami či prekopávaním kódu pod tlakom.

V budúcnosti budete robiť menej chýb

Pri testovaní sa časom naučíte, kde robíte chyby a ako to má správne fungovať, čo vám ušetrí kopu času (a nervov) v budúcnosti. Naučíte sa taktiež riešiť rozličné problémy, čo je vždy výhodné, pretože možnosti ako spraviť chybu v kóde sú takmer neobmedzené.

Čím viac testujete, tým skôr budete vedieť identifikovať rozličné druhy chýb.

Ďalšie články