Office vs. home-office

Home office vs. práca z kancelárie – čo nám vyhovuje viac?

2021-05-05

Autor: Monika Hudová

SK

Dnes je to viac ako rok od začiatku pandémie a za ten čas sa home office stal akýmsi štandardom, nakoľko mnohí z nás museli povinne ostať doma. Podľa mnohých výskumov má home office mnohé benefity a uprednostňuje ho väčšina ľudí, no aké sú jeho výhody a nevýhody?

Dochádzanie do práce

Cesta do práce vo väčšine prípadov trvá približne 27 minút, no postupne tento čas stúpa vyššie a vyššie. Viac ako 14 miliónov ľudí na celom svete trávi viac ako hodinu cestou do práce. To znamená, že hodinu až dve strávime kompletne neproduktívne, iba cestovaním do práce a z práce. Vyriešiť to vie jedine home office, kde vám cesta „do práce“ trvá maximálne 30 sekúnd, vďaka čomu ušetríte veľa času.

Existujú však aj ľudia, ktorí si doslova užívajú ranné vstávanie, cestu do práce alebo na remote pracovné miesto (zvyčajne kaviarne, coworking miesta a pod.).

Naopak – sú medzi nami aj ľudia ktorí cestovanie do práce z duše neznášajú. Spoločnosti, ktoré si to neuvedomujú, strácajú možnosť podporiť pracovnú silu či ponúknuť ďalší benefit, ktorý dokaže zaujať ľudí.

Víťaz? Home-office/remote spôsob spolupráce s možnosťou zavítať aj do kancelárie.

Komunikácia

Na základe prieskumu firmy Nextiva 2020 State of Business Communication Report je najviac preferovaným spôsobom komunikácie medzi zamestnancami priamy, teda osobný kontakt. Tento spôsob komunikácie má viacero výhod. Hlavné benefity sú viditeľné najmä pri poradách, plánovaní ďalších krokov v rámci podnikania, či pri posilňovaní vzťahov medzi zamestnancami. Predsa len, taký priateľský pokec pri kávovare sa vám v domácnosti zvyčajne nenaskytne.

Komunikácia s kolegami je samozrejme možná aj prostredníctvom Skype či Zoomu, no predsa len – nie je to to pravé „orechové“. Na zlepšenie komunikácie medzi zamestnancami niektoré firmy povinne vyžadujú zapnutú videokameru či usporadúvajú herné večery a online teambuildingy.

Víťaz? Jednoznačne office. Tajné zdroje autorky článku sa priznali, že aj keď sa považujú za introvertov, po nekonečných mesiacov lockdownu im socializácia celkom chýba.

Flexibilita

Keď pracujete z kancelárie, zvyčajne máte pevne určený pracovný čas. Vaša každodenná rutina vďaka tomu vyzerá veľmi podobne, čo môže mať pozitívny vplyv na vaše mentálne (samozrejme, ak je správne zostavená). Ak ide o prácu z domu, v tomto prípade to vyzerá trochu inak. Máte možnosť vyskladať si svoju rutinu presne podľa vašich potrieb, bez toho, aby zahŕňala cestovanie do práce. Taktiež získate viac času na vaše obľúbené činnosti. Znie to skvelo, že?

Táto flexibilita pri práci z domu môže mať aj určité nevýhody. Mnoho ľudí má po práci problém vypnúť, pretože sa stále cítia ako by pracovali alebo by mali byť nonstop k dispozícii.

Víťaz? Aj napriek menším nevýhodám, vyhráva home-office. Predsa len, po navyknutí na domáce prostredie sa vyhnete nekonečným cestám do práce, zápcham a podobným nepríjemným veciam ktoré vás oberú o čas.

Prostredie

Keď pracujete z kancelárie, zvyčajne nemáte veľa možností ovplyvniť prostredie, v ktorom sa nachádzate. Môžte mať napríklad extrémne hlučného kolegu, či miesto rovno pod ventiláciou. Práca z domu každému dovoľuje nastaviť si optimálne prostredie. Dnes však existujú aj firmy, ktoré vám dovolia prispôsobiť váš pracovný kútik presne podľa vašich potrieb.

Víťaz? Je to na zváženie. Ak to vaša firma povoľuje a je ochotná povoliť vám prispôsobenie vášho pracovného kútika presne podľa vašich predstáv, máte vyhraté. Nakoľko to však mnoho firiem ani v súčasnosti nepovoľuje, vyhráva home-office.

Financie

Snáď najväčší rozdiel medzi prácou z kanceláriu a domu tvoria financie. Predsa len – cesta cez minimálne pol mesta, donáška obedu do práce (lebo veď, komu sa pri strácaní času cestovaním chce variť) alebo návšteva reštaurácie, vedú k zbytočným výdavkom. Práca z domu však tiež nie je „zadarmo“. Zamestnanci totiž často platia vyššie účty za elektrinu, internet či elektroniku. Investovať musia samozrejme aj do kancelárskeho nábytku či písacích potrieb.

Víťaz? Nie je jednoznačný, nakoľko, žiaľ, všetko niečo stojí.

Produktivita

Podľa prieskumu, ktorý bol vykonaný UC Irvine sa ukázalo, že typický zamestnanec v kancelárii je vyrušený približne každých 11 minút. Je to zlé? Nie. Horšie je, že mu zvyčajne trvá až 25 minút, pokiaľ sa na úlohu dokáže opäť plnohodnotne sústrediť. Tak, až teraz je to zlé.

Pri remote práci nie sú ľudia až tak náchylní na zbytočnú komunikáciu s kolegami a okolím. Podľa prieskumov väčšina zamestnancov dokáže prácou z domu zvýšiť svoju produktivitu až o 13%. Samozrejme, platí to iba vtedy, ak dokážu obmedziť všetky rušivé elementy, ktoré v ich okolí sú.

Víťaz? Home-office.

Manažment

Riadiť firmu alebo tímy z remote pracoviska je náročné a takmer nepredstaviteľné. Ak pracujete z kancelárie, máte skvelý prehľad o všetkých aktualitách či o tom, na čom členovia tímu aktuálne pracujú. Môžu sa postaviť a pýtať sa čo ich v danom momente napadne, sprostredkúvať denné porady či prezenčné meetingy.

Víťaz? Office.

Aj napriek tomu že v mnohých prípadoch vyhráva home-office, nezabudli sme sa opýtať ani na názor našich kolegov na to, čo im vyhovuje viac – tu sú niektoré z nich.

Home office mi úplne nevyhovoval, keďže lepšie sa mi pracuje mimo domáceho prostredia. Bývam sama, takže som nemala veľa rušivých elementov okolo seba, no hlavou som nikdy nebola uplne „v práci“. Stále som premýšľala nad tým, čo mám v chladničke a čo by som zjedla (v kancelárii nad tým neuvažujem kedže v ponuke je len môj obľúbený keks a energeťák :D) alebo som mala nutkanie ísť umyť riady alebo upratať byt. A taktiež mi chýbali kolegovia 🙂
–  Alexandra

Home office vnímam ako viac času na seba a rodinu, keďže odpadá cesta a možnosť pomôcť, keď niečo treba. Mám dynamickú pracovnú dobu a vlastné WC. Nevýhoda je menší kontakt s kolegami a ak je zložitý teamový projekt, tak sa to nadiaľku ťažšie rieši.
– Miki

Z môjho pohľadu je určite výhodou, že sme IT firma a vieme sa prispôsobiť aj takýmto spôsobom v čase pandémie, nie ako iné firmy, ktoré museli bohužiaľ pozastaviť alebo rovno zrušiť svoje účinkovanie. Čo sa týka využívania home officu mimo pandémie, tak som ho párkrát využil keď som niečo potreboval vybaviť a bolo to lepšie vyriešiť takýmto spôsobom. Teraz po takom dlhom čase, čo sme doma na home office mi už chýba ranná prechádzka sa a cesta do roboty, taký ten kontakt s ľuďmi. Ako najväčší mínus home office vidím komunikáciu s kolegami, ktorá sa nedá Skypom plnohodnotne nahradiť a dohadovať si cally nie je ono z môjho pohľadu. Ako ďalší mínus vidím kávu, doma nemám takú dobrú kávu :D. Keď môžem spomenúť plusy, tak samozrejme to vstávanie je super, ale na druhej strane som veľmi spohodlnel. Napriek môjmu pravidelnému cvičeniu som začal aj viac jesť a nedávam si pozor na stravu, čiže som aj niečo pribral na home office. Celkovo to vnímam ako dobrú vec, ale nič netreba preháňať, nevedel by som sa úplne stotožniť s home officom na stálo 🙂
– Matej

Za mňa je HO pekný benefit. Relatívne dobre sa pracuje, pokiaľ mám všetky pracovné pomôcky k dispozícii. Kontakt s ľuďmi sa podľa mňa udržal na dobrej úrovni. A keď potrebujem niečo vyriešiť, tak aj tak si s ľuďmi musím dať call, či som v kancli alebo doma.
– Diana

K akému záveru sme dospeli?

Práca z domu je relatívne nový trend, no za to veľmi sľubný. Štúdia Upwork odhaduje, že do roku 2028 bude 73% všetkých zamestnancov pracovať z domu. Tento trend však nemôže prekonať staré, dobré pokecy v kancelárii či porady za okrúhlym stolom 🙂 V post-Covidovom svete sa pracovná kultúra a jej dynamika určite zmení, nakoľko to, že sme boli nútení pracovať z domu odhalilo skeptizmus voči remote pracoviskám.

Zdroj inšpirácie: https://www.nextiva.com/blog/working-from-home-vs-office.html

Ďalšie články