5 najlepších programovacích jazykov pre začiatkočníkov

22 júla, 2021

Chceli by ste sa začať venovať programovaniu ale neviete kde začať? Sú technológie oblasťou, ktorá vás zaujíma? V tomto krátkom článku vám prinášame prehľad piatych najpoužívanejších programovacích jazykov na celosvetovom trhu. Nájdete tu okrem JavaScriptu a PHP aj ďalšie programovacie jazyky, ktoré by vás mohli zaujať. 

Prinášame vám 5 najlepších programovacích jazykov, ktoré budú pre vás veľkým prínosom.

1. JavaScript

Svet v 21. storočí expanduje digitálne a takmer každý aspekt nášho života sa stáva digitálnym. Aj vďaka tomu sa stala znalosť programovacích jazykov kľúčovou pre každého programátora. 

Ak ešte len začínate s programovaním, tak odporúčame sa naučiť nový programovací jazyk prípadne framework. Pri učení programovania odporúčame sa venovať nielen teórii ale aj praxi.

Ponúkame vám 5 najlepších programovacích jazykov, ktoré budú pre vás veľkým prínosom.

JavaScript je najpoužívanejší programovací jazyk na svete. Na JavaScripte sú postavené aj známe platformy akými su Facebook, Google alebo taký Youtube. JavaScript je známy aj svojimi rôznymi frameworkami, napríklad ReactJS. Pomocou JavaScriptu je možné okrem programovania, vytvárať aj hry v plnom rozsahu. JS je využívaný hlavne na Frontend a backend web development, mobilné aplikácie a vývoj hier.

2. Python

Najčastejšie sa Python využíva pri vývoji na strane servera, pri vývoji webových a mobilných aplikácií alebo pri tvorbe softvéru na strojové učenie. Disponuje rozsiahlou zbierkou knižníc, nástrojov a frameworkov, vďaka ktorým je v oblasti dátovej vedy a strojového učenia nevyhnutnosťou.

3. GO

GO je skrátená forma Golang a bol vyvinutý giantom Google v roku 2007 ako alternatíva jazykov akými su Java, C alebo C++. Kubernetes, Docker, Blockchain patria medzi projekty, ktoré používajú Go ako podporu viacerých vlákien a súčasnému priebehu procesov bez námahy. Je typický svojou jednoduchosťou, dynamikou a stúpajúcou popularitou. Je vynikajúci na písanie sieťových aplikácii, tvorbe grafiky, strojové učenie, mobilné aplikácie, programovanie sietí a systémov.

4. Java

Java patrí medzi jeden z najstarších objektovo orientovaných programovacích jazykov. V júli 2021 si drží druhé miesto v rebríčku popularity TIOBE. Ako programovací jazyk je využívaný vo webových aplikáciách pre Android, v bankovom a finančnom softvéry, desktopoch a ďalej. Použitím Javy získavate škálovateľnosť, možnosť robustného prideľovania pamäte, množstvo knižníc, rozhraní API a vysoké zabezpečenie. Je možné ju použiť aj v rámci sprácovávania veľkého množstva dát a môže bežať na akomkoľvek operačnom systéme. Týmto si Java zabezpečuje stabilitu v relevantnosť a bude naďalej veľmi žiadaná kvôli množstvu efektívnych funkcii.

5. PHP

Yahoo, Wikipedia, Facebook patria medzi technologických gigantov, ktorý si cenia využitie PHP. Jeho syntax je veľmi zrozumiteľná a ľahko sa učí. Viac ako 80% webových stránok využíva na svojom backende práve. PHP ponúka mnoho výhod akými sú výkonné frameworky ako napríklad Symfony, ktoré uľahčujú prácu s PHP. Je veľmi kompatibilné s takmer všetkými dostupnými databázami a ponúka veľa automatizovaných nástrojov, ktoré je možné nasadiť a testovať prostredníctvom nich. 

Veríme, že niektorý zo spomínaných programovacích jazykov Vás zaujme a rozhodnete sa práve pre neho. 

Radi vám doplním odpovede na vaše prípadne otázky. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on tumblr

Ďalšie články

Na týchto stránkach používame cookies. Pre viac informácií o cookies kliknite sem