3

php

Je PHP stále relevantné v roku 2021 ?

2021-03-03

Autor: Monika Hudová

SK

V poslednej dobe sa v Google vyhľadávaniach objavuje otázka, či sa ešte oplatí pracovať s PHP v roku 2021. Čím ďalej, tým viac, dokonca či je PHP “umierajúcim” jazykom. Krátka odpoveď je – nie. Vieme to už len z hľadiska toho, že portál w3techs.com vykonal prieskum, vďaka ktorému zistil, že do dnešného dňa používa programovací jazyk PHP viac ako 70% všetkých svetových stránok, čo veľmi mŕtvo neznie, že?

Využívanie PHP za posledný rok kleslo z 80% na cca 79%, čo naznačuje, že sa v budúcnosti môže objaviť jazyk, ktorý ho nahradí, no v súčasnosti je príliš skoro o tom hovoriť. Dokonca Facebook, Wikipedia, WordPress či Pinterest stále využívajú jazyk PHP. Aj napriek tomu, že ho v súčasnosti trochu zatieňuje napríklad Python či JavaScript, je stále veľmi relevantný a žiadaný klientmi či firmami. Podľa portálu hackr.io, je PHP na 8. mieste čo sa týka populárnych programovacích jazykov, a to vôbec nie je zlé umiestnenie. Za nim sa umiestnil napríklad C# či MATLAB.

Aké sú najväčšie výhody PHP, vďaka ktorým sa oplatí tento jazyk stále používať?

Open Source
PHP technológia je dostupná zadarmo v každom smere. Hlavný zmysel open source riešenia je, aby bolo dostupné čo najväčšej komunite programátorov. Vďaka tomu môžu PHP nie len používať každý deň, ale tiež ho dopĺňať o nové vylepšenia. Okrem toho, PHP poskytuje svoju vlastnú podporu. Všetky tieto faktory vedú k vytváraniu nových frameworkov, komponentov a ďalších pomôcok, ktoré PHP ešte viac zlepšujú. Nie je teda prekvapujúce, že ide o najrozšírenejší jazyk.

Škálovateľnosť
Počas budovania webstránky či webovej aplikácie, tvorcovia pozerajú na vývoj projektu. Škálovateľnosť je veľmi dôležitá, nakoľko webstránka má kontinuálne rásť a byť aktualizovaná, a taktiež má dobre znášať čoraz vyššiu návštevnosť. Všetko čo vzniklo v PHP je jednoducho rozšíriteľné o ďalšie servery, vďaka čomu vysoký počet návštevníkov nikdy nebude problémom.

Rýchlosť
Nakoľko PHP využíva svoju vlastnú pamäť, dĺžka načítania je výrazne redukovaná. Výsledkom je vysoká rýchlosť procesov, čo je benefitom nie len pre prográmatorov, ale aj pre klientov, ktorí budú mať produkt doručený skôr.

Bezpečnosť
Aj keď niektorí ľudia tvrdia, že PHP nie je bezpečný nakoľko ide o open source, nie je to pravda. Vždy záleží od toho, akým spôsobom je daný jazyk využívaný. Level bezpečnosti teda závisí od programátorov a ich praktík. Napríklad, ak chcete predísť únikom dát a informácií, je vhodné dbať na softvérové testovanie. To sa mimochodom, pokladá za jeden z posledných miľníkov dokončovania projektov.

Nákladovo efektívny jazyk
Ako sme už spomínali – PHP je open source. Vďaka tomu nevyžaduje žiadne potrebné drahé dodatočné položky. Nemusíte platiť za žiadne licenčné poplatky, nie ste nijako obmedzovaní.

Ktoré populárne stránky využívajú PHP v roku 2021?
1. Facebook – je snáď najznámejšou webovou stránkou, ktorá využíva tento programovací jazyk. V súčasnosti má viac ako 1,49 miliardy užívateľov. Programovacím jazykom PHP bol vytvorený v roku 2004 a jeho vývoj stále pokračuje najmä v PHP. Facebook dokonca predstavil aj HipHop for PHP (HPHPc), čiže kompilér, ktorý prekladá zdrojový kód do zdrojového kódu iného jazyka. V roku 2013 bol však nahradený HipHop Virtual Machine (HHVM).
2. Wikipedia – najznámejšia a najnavštevovanejšia internetová encyklopédia využíva programovací jazyk PHP spolu s MySQL/MariaDB databázami vo svojom backende. Podobne ako Facebook, v roku 2014 prešli na HHVM, vďaka čomu je ich web 2x taký rýchly, ako predtým.
3. Tumblr
4. Slack
5. MailChimp
6. Etsy
7. WordPress

Je teda PHP stále relevantné, aj v roku 2021?
Jednoznačne áno. PHP zahŕňa veľa užitočných knižníc, podrobnú dokumentáciu, jednoducho sa učí a má obrovskú komunitu. Niekto nazýva tento jazyk starým, no my by sme ho skôr nazvali klasikou. Vďaka nemu aj v súčasnej dobe dokážete vytvoriť akékoľvek webstránky, počnúc jednoduchými WordPress stránkami, až po veľké, komplikované projekty ako napríklad Facebook. Medzi hlavné dôvody prečo ho obľubujeme my, patrí jeho flexibilita, rozšírené možnosti integrácie a vysoká rýchlosť.

Zdroj:
https://www.darwinrecruitment.com/blog/2019/03/future-php-dying-language
https://trio.dev/blog/companies-using-php

Ďalšie články