3

Biznis trip v Londýne alebo ako vyťažiť maximum z networkingu na zahraničných podujatiach

2023-04-07

Autor: Maja Bosák Vasiľová

Dĺžka čítania: 2:43 min

SK

Londýn sa v roku 2022 stal najlepším mestom pre technologické inovácie hneď po Silicon Valley a New Yorku. V rebríčku globálnych startupových ekosystémov sa ako jediné európske mesto dostal do prvej desiatky (Startup Genome, 2022). Naša prvá zahraničná cesta v tomto roku práve preto smerovala do mekky biznisu, inovácií a kreativity. Čo sme si z nej odniesli, sa dočítate v článku. 

Prvý marcový týždeň strávila časť nášho obchodného tímu v meste, kde sa podľa expertov na zahraničný obchod robí biznis najlepšie spomedzi všetkých európskych finančných centier. Konalo sa tu totiž podujatie Alpha Wolves London, ktoré bolo zároveň prehliadkou startupov a networkingovou konferenciou. Aktuálny ročník spojil takmer 300 kreatívnych a technologických inovátorov naprieč Európou. Števo a Dávid sa rozhodli čas strávený v  Londýne využiť na maximum a stihli sa zúčastniť viacerých inšpiratívnych podujatí. 

DevDrinks by London Tech Network 

Bola by škoda stráviť čas v Londýne bez stretnutia s lokálnou startupovou komunitou. „Networkingové posedenia a večierky sú v tomto meste organizované pravidelne. My sme sa rozhodli pre London Tech Network a podujatie DevDrinks,“ vysvetľuje Dávid, ktorý sa u nás stará o business development. London Tech Network má viac ako 1000 členov prevažne z lokálneho prostredia startupov a softvérového vývoja. Stretnutia s 30 až 40 účastníkmi sa dejú minimálne raz týždenne v uvoľnenej atmosfére. Prečo to vyskúšať? „Ak chceš naozaj spoznať myslenie, správanie, názory, preferencie lokálnych hráčov, ideálny spôsob je cez neformálne rozhovory,“ odpovedá Dávid. 

Rise with SAP

Program si dokonale naplánovali, a tak stihli aj podujatie Rise with SAP priamo v sídle britskej pobočky SAPu. „Asi najviac skloňovanou bola téma digitálnej transformácie a migrácie na SAP S/4HANA Cloud. Bolo veľmi obohacujúce vypočuť si SAP expertov a analytikov, a ich pohľad na to, akým spôsobom optimalizovať biznis procesy, minimalizovať riziká a dosiahnuť lepšie výsledky aj v čase krízy,“ hovorí Dávid. Jedným z expertov bol aj Atul Sareen, obchodný riaditeľ divízie Customer Experience v SAPe. Práve do ekosystému SAP CX patrí aj platforma SAP Commerce Cloud, ktorá bola hlavnou témou mimoriadne inšpiratívneho a povzbudivého stretnutia Atula s naším technickým riaditeľom Števom. Cassovia Code je totiž v rámci Slovenska jediným konzultačným a implementačným partnerom SAPu pre tento ecommercový produkt.

SAP centrála v Londýne

Alpha Wolves by Wolves Summit

Konečnou zastávkou pre náš obchodný tím bola dvojdňová konferencia venovaná startupom. Alpha Wolves je ideálnou príležitosťou pre startupy v rastovej fáze, ktoré hľadajú investorov. Úvodný warm-up absolvovali hneď v prvý večer počas neformálnej networkingovej párty.  

Na ďalší deň ich už čakali rýchle 15 minútové obchodné stretnutia – takzvané 1:1 mítingy. „Stretnutia sme si dohodli vopred pomocou praktickej aplikácie. Aby bol čas na mítingu strávený naozaj efektívne, vždy je dobré ujasniť si, kto je moja cieľová skupina, čo aktuálne potrebuje a či jej práve to dokážem ponúknuť,“ zdôrazňuje Dávid. Pre náš tím boli najužitočnejšie stretnutia so zástupcami obchodných komôr, ktorých poslaním je pritiahnuť na britský trh technologické firmy a prepájať ich ponuky s potrebami lokálnych hráčov.  

To, čo sa nestihlo prebrať na mítingoch, mali možnosť dohnať na after párty. Uvoľnená atmosféra v tradičnom londýnskom pube ešte viac utužila nové partnerstvá a vytvorila ideálne prostredie pre výmenu zážitkov, skúseností aj poznatkov o biznise. 

Čo sme si odniesli z pracovnej cesty v Londýne?

Londýn je veľmi otvorené, multikultúrne mesto s priateľskými ľuďmi, čo sa potvrdilo aj na samotnom summite. „Bez ohľadu na to, z akej si krajiny alebo akú dôležitú funkciu máš, ľudia sa s tebou rozprávajú, vymenia si kontakt alebo dajú odporúčanie. Veľmi cenné bolo pre nás vypočuť si problémy, ktoré riešia startupy v rastovej fáze, priamo od ich foundrov. Rozšírili sme si obzory, spoznali zaujímavých ľudí a nadviazali nové biznisové partnerstvá. Londýn jednoducho nesklamal, uzatvára Dávid. 

Dobrá rada na záver? „Uvoľni sa, na nič sa nehraj a poď rovno k veci, nehanbi sa a buď úprimný!“ 

Dávid Keselica a Števo Nitkulinec Cassovia Code

Prečítajte si tiež, ako sa nám páčilo na DMEXCO 2022 v Kolíne

Ďalšie články